Rok 2019 je tu a na jeho začátku má spousta lidí nejrůznější předsevzetí. Mezi ty nejčastější patří „naučit se cizí jazyk“.
Aby takové předsevzetí neskončilo jako špatná vzpomínka, máme 5 tipů pro všechny, kteří chtějí v roce 2019 zvládnout angličtinu a začít konečně mluvit anglicky.
Na předsevzetí pozor!
Hlavním problémem novoročních předsevzetí je, že si dáváme nereálné cíle. Není jednoduché ze dne na den přestat kouřit, začít šetřit nebo zhubnout.
A s cizími jazyky je to stejné.
Nový jazyk se nenaučíte ze dne na den.
To chce čas, motivaci a systém učení.
Není to totiž o tom, že budete 1x nebo 2x týdně chodit do jazykovky na 60 minut. Pomůže to, ale jazykovka je pořád umělé prostředí a pro spoustu lidí, když lekce končí, končí i veškeré učení.
Raději zapojte angličtinu do svých každodenních aktivit. Jak?
1. Vytvořte si anglickou kulisu
Téměř všichni máme rádi zvukovou kulisu. Doma, v práci, v autě. Máme puštěné rádio, televizi.
Rádio, televizi a další vnímáme jako kulisu. Často se nedíváme na všechno, co v televizi dávají. Neposloucháme pečlivě všechno, co v rádiu řeknou.
Ale podvědomí o tom ví. Vnímá zvuky i obrazy, i když děláte něco jiného a soustředíte se na něco jiného.
Takovou kulisu, potravu pro své podvědomí, si vytvořte z angličtiny.
V Revoluční angličtině najdete několik hodin rozhovorů rodilých mluvčí, které si můžete pouštět jako zvukovou kulisu. Velice potichu, jen na samé hranici slyšitelnosti.
Vytvoříte si tak anglické prostředí a budete se učit, aniž byste seděli u učebnice, a drtili se jednotlivé fráze a anglická slovíčka.
2. Sledujte seriály v angličtině
Filmy a seriály v původním znění s titulky, jsou skvělý doplněk k učení. Začátečníci se musí soustředit a pokročilí třeba zkusí titulky v angličtině nebo je úplně vypnout.
I v Čechách je k dispozici Netflix. Placený internetový kanál pro sledování filmů a seriálů, kde najdete i seriál Přátelé v angličtině.
Proč zrovna seriál Přátelé? Je to ten typ humoru, který pobaví mladé i starší. Jednotlivé díly trvají pouze 20 minut. A 10 sérií po 24 dílech máte skoro na rok.
Spojíte vlastně příjemné s užitečným. Budete se bavit a zároveň vědomě učit.
Nejprve budete rozumět jen některým slovům a frázím, ale díky obrazu děj pochopíte. A postupně se budete zlepšovat a zachytíte více slov a frází.
Když nechcete platit za Netflix, tak existuje i HBO Go nebo nejrůznější Youtube kanály. I populární vystoupení TED mají titulky v češtině.
3. Trénujte aktivně 5-10 minut
Poslouchání a vnímání je skvělé, ale potřebujete i mluvit.
Jestli máte děti, které jsou školou povinné, tak si často vystačíte. Angličtinu má spousta dětí už od první třídy. Nebo odchyťte svého partnera, který už angličtinu ovládá.
Vyhlašte 5-10 minutovku, kdy budete spolu mluvit jen anglicky. Třeba u večeře, při úklidu, při procházce se psem. Mluvte výhradně anglicky. Uvidíte, že to bude legrace.
Jestli nemáte s kým své nadšení pro angličtinu sdílet, tak využijte tu část Revoluční angličtiny, která se věnuje aktivnímu učení.
Pomocí metody TAXUS Learning® budete poslouchat rodilé mluvčí a číst doslovné překlady jednotlivých vět. To způsobí, že si zafixujete význam slov, aniž byste se museli učit slovíčka. Pak zkoušíte jednotlivé krátké věty říct sami.
4. Využijte každé volné minuty
Nikdo dneska nemá čas na vysedávání nad učebnicemi, biflovat se slovíčka nebo dojíždět přes celé město do jazykové školy.
Vždy se najde něco, co je důležitější a je potřeba to udělat, a pak si k angličtině člověk prostě „nesedne“.
Trik je v tom využít každou volnou chvilku, a ne si věci složitě plánovat.
Spoustu času máte při dojíždění do práce (v autě nebo MHD). Při návratu domů. Když vezete svoji ratolest na kroužek (kde ještě navíc hodinu čekáte). Nebo při jiné manuální činnosti, jako třeba vaření.
Všechno tohle je čas, který můžete využít. Pustíte si nahrávky z angličtiny pro samouky a posloucháte jednotlivé rozhovory rodilých mluvčí. Nevědomky se budete učit a ještě zvládnete udělat to, co potřebujete.
5. Najděte si parťáka
Ve dvou se to lépe táhne. To platí i pro učení jazyka.
Zapojte tedy svého partnera, děti nebo rovnou celou rodinu.
Když si doma vytvoříte anglické prostředí, budou to vnímat všichni. Stejně tak si ze sledování seriálů můžete udělat hezký zvyk a alespoň na 20 minut si společně sednete a budete se bavit.
Společně shrnete svůj den v šest večer na začátku společné večeře.
Na začátku to bude třeba jen „It was ok“ (Bylo to ok). To stačí, vylepšíte se postupně.
Navíc každý pochytí něco jiného, rychleji pochopí některá témata. Hlavně ale máte někoho na své straně. A to je to nejdůležitější.
2019 – rok, kdy se rozmluvíte anglicky
Nejlepší způsob, jak se naučit anglicky, je zařadit ji do svého každodenního života. Jen na pár minut. Ať už se budete učit vědomě, nebo prostě jen angličtinu vnímat.
Náš rodný jazyk jsme se také naučili tak, že na nás rodiče od narození mluvili.
Neříkali nám slovíčka. Nemuseli jsme chodit do „jazykové školy na češtinu“. A rozmluvili jsme se ještě dřív, než jsme šli do školky.
Revoluční angličtina 3. generace je vytvořená pro lidi, kteří se chtějí naučit anglicky chytrým způsobem a váží si svého času. Zjistěte více…
Helena píše
Nemám parťáka 🙂
Alena píše
Já taky ne, odkud jste? Alča
Míra píše
Tak si běžte třeba s kamarád-kou(-em) sednout na víno, pivo.. Vždycky se dá něco vymyslet. Na FB existují i speciální skupiny, které se takto pravidelně setkávají.
Dita píše
Nemám ráda seriál Přátelé. Ale jiných je naštěstí hodně.
Jirka píše
Funguje to. Když máte anglické prostředí, najednou zjistíte, že vám hlavou běží nějaká anglická fráze. Je to, jako kdybyste byli někde v zahraničí. Angličtinu mám a jsem s ní spokojený.